Ako na údržbu auta po sezóne? Na toto zabúda až tretina vodičov
Na čo po zimnej sezóne určite nezabudnite?
Blíži sa obdobie, kedy prichádza "povinná jazda" údržby vášho štvorkolesového miláčika. Nezabudnite však na to, že zimné obdobie mu dalo zabrať, a to nie len na karosérii, ale aj v spodnej časti vozidla, kde sa najčastejšie dostane posypová soľ z našich ciest.
Dáta spoločnosti Shell ukázali, že až tretina vodičov, ktorá si zakúpi umývací program, neumýva podvozok svojho auta. Ide pri tom o najdôležitejšiu súčasť posezónnej údržby a môže vám pomôcť ušetriť množstvo eur na servise.
Nezabudnite však aj na prezúvanie pneumatík, kontrolu a prípadnú výmenu kvapalín a základnú technickú kontrolu vozidla.
Čo sa deje s podvozkom vozidla počas zimy?
Jeho najväčším nepriateľom je posypová soľ. Zimy v posledných rokoch sú čoraz suchšie a miernejšie, no aj napriek tomu môžeme na cestách stále stretnúť sypače. Zo štatistík Slovenskej správy ciest a samosprávnych krajov vyplýva, že vozovky podliehajúce zimnej údržbe sú upravované aspoň raz za sezónu.
Napriek tomu, že z okna na nás pozerá slnko a po námraze či snehu nie je ani stopy, vozidlá sa posypovým materiálom nevyhnú. Tie sa následne spoja s vlhkosťou a nepriaznivo pôsobia na karosériu vozidla. A to nielen s jeho lakovanými časťami, ale aj s dôležitými časťami podvozka, ktoré sú pred naším zrakom ukryté v spodnej časti.
Chemické posypy, kamienky, nánosy blata, ale aj sneh, ktorý sa dostáva do podblatníkov, narúšajú rovnako povrch kovov ako aj gumových súčastí podvozka. Ak sa podvozok pravidelne neumýva, materiály začínajú postupne korodovať a gumové časti tvrdnúť, čím sa oslabujú. Časom sa môže stať, že nebudú plne funkčné.
„Ohrozené sú napríklad silentbloky, čapy, tesnenia hnacích hriadeľov, tlmiče, diferenciál, brzdy, vzduchové vankúše, ale aj výfukový systém. Na týchto miestach následne môže vznikať mikrokorózia, všetky ochranné a silikónové časti, ktoré tvoria aj konzervačnú vrstvu súčiastok, strácajú svoj mazací vplyv,“ uvádza Jozef Hušek, servisný poradca z prevádzky Group M, ktorá je autorizovaným servisom BMW.
Problém sa týka aj majiteľov áut so zakrytovaným podvozkom. Veľká časť funkčných prvkov a pohyblivé časti (ramená, hnacie poloosy, diferenciály, kardany, tlmiče) sú vždy odokryté. Rovnako aj výfukové potrubie a výfuk. Všetky tieto komponenty sú rovnako náchylné na usádzanie solí a nečistôt.
Prečo nevynechať umývanie podvozka
Cieľom čistenia je nielen to, aby auto vyzeralo k svetu, ale aj to, aby ste sa vyhli spomenutým problémom. Umývanie podvozka je dôležité pre udržanie dobrej kondície auta. Odstránením soli a ďalších nepriaznivých zložiek zabránite tomu, aby ďalej narúšali odolnosť materiálov. Pri zanedbaní prevencie môžu vzrásť náklady na údržbu či výmenu komponentov v budúcnosti.
Ak nemáte dostatok času alebo priestor umývať auto ručne, ideálnym riešením je návšteva autoumyvárky. Pri výbere zvoľte takú, ktorá dokáže zbaviť nečistôt aj spodné časti vozidla. Tak je to napríklad pri autoumyvárkach čerpacích staníc Shell. Umývanie podvozka je tu súčasťou väčšiny umývacích programov.
Na vybraných staniciach je dostupné aj ručné tlakové predumytie. Umývacie linky Shell sú navyše vybavené vhodnou chémiou a čistiacimi prostriedkami, ktoré sa menia podľa ročného obdobia – zimný variant je zameraný práve na odstránenie zvyškov solí.
Zima preverí aj odolnosť stieračov
Zimný posyp a ostatné nečistoty vplývajú okrem podvozku auta aj na stierače. Na jeseň a v zime ich používame častejšie, preto sa viac opotrebovávajú a ľahšie môže dôjsť k ich poškodeniu. Dobrým zvykom je skontrolovať okolie stieračov pred jazdou a odstrániť prípadné nečistoty, ktoré by mohli pošriabať čelné sklo. Netreba zabudnúť, že gumička by mala správne priliehať a rozhodne jej neprospieva „odtrhnutie” stieračov zo skla po primrznutí či stieranie nasucho. Stierače sú vystavené počas roka rôznym podmienkam a teplotám, čo má vplyv na ich funkčnosť. Zlú funkčnosť prezradia šmuhy na skle a "zadrhávanie" stieračov. Kontrola tejto časti auta je dôležitá najmä po zime a v prípade chyby je potrebné stierače vymeniť. Vyhnete sa tak nákladnejším opravám čelného skla.
Venujte pozornosť motoru
Auto môže vyžadovať nielen čistenie zvonka, ale aj zvnútra. Príčinou sú usadeniny v motore. „Motor najmä počas zimného obdobia zažíva nápor studených štartov a je náchylnejší na tvorbu karbónových usadenín, ktoré môžu vznikať v dôsledku neúplného spaľovania motorovej nafty alebo benzínu. Z dlhodobého hľadiska môžu znižovať výkon motora a zvyšovať spotrebu paliva,” hovorí Markéta Jakoubková, manažérka kvality palív spoločnosti Shell.
Zdroj: aktuality.sk