02.10.2023

Top v energetike: Čínsky ropný boom ohrozuje OPEC, cena nafty opäť dobieha benzín

V druhom kvartáli roka 2023 dosiahol deficit rozpočtu v prepočte 1,4 miliardy dolárov. Ako je to možné? Ceny ropy síce vzrástli, ale objemy exportu klesli o toľko, že v absolútnom meradle príjmy z predaja ropy klesajú.

Saudská Arábia rozohrala veľkú hru a riskuje. Pôvodne mala iný plán, a síce doplniť rezervný fond príjmami z ropy a držať výdavky na uzde, aby neohrozila stabilitu svojej meny. Musí totiž udržiavať stabilný kurz voči doláru, oficiálny kurz je totiž zafixovaný. Obchodníci zatiaľ ale nezačali stávkovať proti mene Saudskej Arábie.

Problémy sú však inde. Saudská Arábia má totiž veľké plány pri rozvoji svojej ekonomiky a chce prilákať zahraničné investície. Hlavným rivalom sú Spojené Arabské Emiráty. Tie prepisujú rekordy, zatiaľ čo Saudská Arábia zaznamenala počas minulého roka pokles a realita zaostáva za ambicióznymi plánmi. Ekonomika je už v recesii, Rijád však zatiaľ neplánuje ustúpiť. Škrty produkcie drží naďalej.

Cena ropy sa dostala opäť do pozornosti verejnosti, keď z dôvodu škrtov produkcie OPEC-u prekonala hranicu 90 dolárov za barel. Od začiatku roka pritom vzrástla len minimálne, keď počas posledných mesiacov len vymazávala pokles z jari a leta.

Oveľa viac sa darilo nafte, ktorá ropu od polovice júla výrazne predbehla. Od mája vzrástla veľkoobchodná cena o 40 percent a na pumpách už cena nafty opäť atakuje ceny benzínu hoci spotrebná daň na nafte je o 14 centov na liter nižšia. Jedným z dôvodov sú škrty produkcie saudskej Arábie. Tá mala totiž nahradiť ťažkú ruskú ropu hlavne v Európe.

S výnimkou USA žiaden z piatich najväčších producentov ropy na svete nedokázal zvyšovať produkciu tempom, ako to urobila Čína. Jej najbližší rival, Kanada, mala ešte v roku 2019 náskok 800-tisíc barelov denne, dnes je to už len polovica tejto hodnoty. Pri takomto tempe rastu Čína predbehne kanadu do dvoch rokov.

Snaha Saudskej Arábie o udržanie vyšších cien ropy aj za cenu zastavenia vlastnej ekonomiky tak môže naraziť práve u najväčšieho zákazníka. Nebude to prvý krát, presne pred desiatimi rokmi sa Rijádu stalo to isté, najväčším zákazníkom boli vtedy USA. Situácia vtedy spôsobila dramatický prepad cien ropy.

Európske zásobníky sa pred zimou pravdepodobne naplnia na plnú kapacitu, čo sa už veľmi dávno nestalo. Obchodníci si dokonca začali rezervovať voľné zásobníky aj na Ukrajine.

Mať plné zásobníky ešte nie je zárukou bezpečne prečkanej zimy, no veľký importér s minimálnou vlastnou produkciou nemôže urobiť viac, ako naplniť zásobníky a mať zabezpečené diverzifikované dodávky cez potrubia a terminály LNG. A to Európa má. Prečo ceny plynu ešte neklesli na predkrízové úrovne?

Veterné elektrárne postavené mimo pevniny by mali byť tým najefektívnejším riešením klimatickej krízy. Nie len preto, že nezaberajú miesto na súši a nezavadzajú obyvateľom. Hlavne preto, že na mori sú silnejšie vetry, ktoré pravidelne vanú jedným smerom.

Až donedávna išlo o celkom dobrý zelený biznis spojený so štedrými dotáciami od vlád. S nárastom konkurencie a zlepšovania technológií klesali náklady a očakávalo sa, že v priebehu nasledujúcich rokov už budú zelené zdroje nákladovo efektívnejšie ako fosílne palivá.

Za posledné dva roky sa však zmenilo úplne všetko. Narástli náklady materiálov a prác, rozbitá logistika počas pandémie spôsobila meškanie a náklady na financovanie išli skokovo nahor. Je potrebné zmeniť prístup. Developeri aj vlády majú čo robiť.

 

Zdroj: trend.sk