17.06.2024

Čína produkuje viac ropy, jej ceny reagujú poklesom

Ceny ropy v pondelok ráno klesli. Trh reagoval najmä na správu o zvýšení produkcie ropy v Číne, ktorá je najväčším dovozcom komodity na svete. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters a údajov agentúry Bloomberg.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v auguste dosiahla do 7.17 h SELČ 82,34 USD (77,05 eura) za barel (159 litrov). Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o 28 centov (0,34 %). Cena americkej ľahkej ropy WTI s júlovým kontraktom dosiahla 78,18 USD/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 27 centov (0,34 %).

Od začiatku roka takmer 90 miliónov ton

Oba hlavné referenčné kontrakty za minulý týždeň posilnili o takmer 4 %. Najväčšie týždňové zisky od apríla dosiahli zásluhou pribúdajúcich signálov o posilňovaní globálneho dopytu po palivách.

Podľa údajov, ktoré zverejnil v pondelok čínsky štatistický úrad, produkcia ropy v krajine v máji medziročne vzrástla o 0,6 % na 18,15 milióna ton. Od začiatku roka dosiahla 89,1 milióna ton, čo bolo o 1,8 % viac ako v rovnakom období vlaňajška.

Čínska priemyselná produkcia však v máji zaostala za očakávaniami, pričom problémový sektor nehnuteľností nevykázal výraznejšie náznaky stabilizácie.

 

Zdroj: aktuality.sk